W&H Toplight 898

wh toplight 898 top air

W&H kalitesi ve sağlamlığını bu klasik üründe yıllar geçmesine rağmen koruyan toplight 898 aeratörün tamiri için İngilterede yaşayan müşterimizin kliniğindeki 15 aeratörü bize getirmesiyle başlayan servis sürecimizi aşağıdaki detaylar eşliğinde tamamladık.

1995 yılında piyasaya sürülen w&h toplight 898 aeratör o günün şartlarında en sessiz ve en güçlü aeratör ünvanını taşıyordu. Şuan 2022 yılında günümüzde halen kullanıcısına hizmet vermeyi sürdüren bu mükemmel türbin, sessiz çalışması, torku ve harika balansıyla uzun yıllar sorunsuz kullanılmaya devam edilebilecek bir fiberoptik model.

Atölyemize tamir için gelen modelleri incelediğimizde genellikle yağsız bırakılması sonucu freze kavramada güç kayıpları olması nedeniyle kesme performasında sorun olduğu, uzun kullanım nedeniyle ön ve arka wh rulmanlarda ciddi yıpranma gözlemlenmiş olup, bu basınçlarının 0,8 bar seviyesinde sorunsuz olduğu, o-ring ile conta ve rondela setlerinde de yıpranma fark ettik.

w&h toplight 898 rulman parts

Öncelikle aeratör freze tutmama sorunları olması nedeniyle push button milin değişmesinden önce türbin pervanelerini inceleyerek balans sorunu olanları kullanmayacağımızdan ve yeni bir pervane ile değişim yapacağımızdan, vibrasyon seviyesi kabul edilenden fazla olan, balans edilemeyecek durumda olanlar ile hasarlı olanlar ve kanatlarında aşınma olan pervaneler sökülerek yenileri tedarik edilmiştir.

Bu tip w&h aeratör için W&h freze kavrama milleri özel bir tip olduğundan, pervane ve türbin ile uyumlu çalışacak kavrama milleri tedarik edilmiştir. W&h aeratör tamiri için buna dikkat edilmez ise türbin gürültülü çalışacak, kesme performansında kayıplar olacak ve kısa zamanda arıza verecektir.

wh toplight kartuş

Freze kavrama milleri türbin pervanelerine vibrasyona sebebiyet vermeyecek şekilde montajları yapılarak, balans ihtiyacı olan türbinler kontrol edilerek balansları yapılmıştır.

Mevcuttaki tüm ön-arka rulmanlar sökülerek, uzun ömürlü w&h rulmanların montajı yapılmıştır.

Wh rulmanlar montajı yapıldıktan sonra tekrardan türbinde balans ve vibrasyon seviyelerine bakılarak kabul edilen değerde olup olmadıkları kontrol edilmiştir.

W&h Kartuş ve kapak o-ringleri sökülerek yenileri ilave edilmiş, yorgun rondela ve pulların yerine yenileri eklenmiştir. Ayrıca arka dip contaların tamamı yenilenmiştir. Kartuş montajı tümüyle tamamlanan wh aeratörlerin kesme performansı test edilmiş, freze kavrama gücüne bakılmış, su spreylemesi ve boşta çalışırken vibrasyon olup olmadığı kontrol edilerek, servis sürecimiz tamamlanmıştır.

wh toplight 898 aeratör tamiri