NSK Ti-Max X600L

nsk ti-max x600

Müşterimiz kliniğinde kullandığı nsk aeratör başlıklarından nsk ti-max x600L fiberoptik modelden birkaç adetini japon harikası, performansı ve gücüyle mükemmel balansa sahip aeratörlerin tamiri için atölyemize verdikten sonra arıza analizi ile yapılacak iş ve işlemler hakkında bilgi verdikten sonra başlayan onarım sürecimiz aşağıda bilgiler eşiğinde tamamlanmıştır.

NSK Ti-Max x600L Aeratör Tamiri

Atölyemize verilen nsk aeratör başlıklarının bazılarının daha önce tamir geçmişi olduğu ve bu işte yetkin olmayan başka kişilerce yanlış müdahale sonucu bazı önemli parçaların kaybedildiği, kartuşla uyumlu olmayan freze kavrama mili ile kalitesiz yüksek devirde çalışmaya uygun olmayan metal toplu/plastik kafesli rulman kullandığı, türbin pervanesinin balansının bozulduğu, o-ringlerin elastikiyetini kaybettiği ve eksik rondelalar olduğu tespit edilmiştir. Bazı aeratörlerde muhtemelen yere düşürülme sonrası oluşan kafa kısmında ezik bulunmakta olup, nsk aeratör tamiri hizmetine başlamadan önce ilk bakışta fark edilmesi zor olan fakat onarım sırasında kapak simetriğinin de düşme sonucu bundan etkilendiği anlaşılmıştır. Kapak simetriğinin bozulması neticesinde yüksek devirle çalışan bu el aletlerindeki balansı bozulan türbinin kısa vadede yüksek titreşim nedeniyle arıza vermesi kaçınılmazdır.

Aeratörle uyumlu olmayan ve arıza vermiş rulmanlar sökülerek, seramik rulmanlarla kartuş yenilenmiştir. O-ringler de yenilenerek, eksik rondela ilave edilmiştir. Yere düşürme sonrası kafada oluşan ezik aynı zamanda kapak simetriğini de bozduğu için vibrasyona sebep olan kapakta değiştirilmiştir.

nsk ti-max x600 parts

En önemli eksik parça olan aeratörün içine dışarıdan su, kir, diş ve dolgu tozlarının girmesini engelleyen aynı şekilde aeratörün içinden dışarı istenmeyen maddelerin  atılmasını önleyen eksik parça tekrar türbine ilave edilmiştir. Bu sebeple Nsk dynaled, panamax plus, panaair fx, x700 ile s-max gibi modeller tamir edilirken tüm parçalar şema ve çizelgelere uygun olarak montajı yapılmalıdır.

Özellikle nsk ti max serisinin bu modelinde kullanılan parçalar çok özel olup, nsk rulman arayışı içine girildiğinde özel ölçü ve metriğe sahip olan bu başlığın rulmanlarında sonradan çabuk arızalanma ve titreşim olmaması için mutlaka çok kaliteli markalar tercih edilmeli ve seçici davranılmalıdır.

nsk ti max x600 rulman o-ring turbin

NSK Ti-Max x600L Kartuş

Müşterimiz yeni bir nsk kartuş tercih etmediğinden ve şimdilik masraf olmamasını istediğinden türbin pervanesi ile gücü yerinde olan kavrama milinin vibrasyonu kabul edilen mikron seviyesinden az olduğundan, bunlara dokunulmadan yukarıdaki işlemler yapılarak başlık çalışır hale getirilmiştir. Ancak uzun boy freze kullanımlarında kavrama mili aeratörle uyumsuz olduğu için gürültü ve vibrasyonda artış olabilir, o yüzden freze tutmama sorunu başlaması halinde veya bir dahaki servis sürecinde kavrama milinin bu seriyle uyumlu bir boyda olanla değişimi tavsiye edilmektedir.

nsk ti max x600 kartuş