NSK Ti-Max A600

nsk ti max a600

Kusursuz operasyonel fonksiyonları bulunan nsk ti-max A600 modeli atölyemizde tamir edilmek üzere tarafımıza teslim edilerek, nsk A700 gibi torku ve performansı yüksek olan bu aeratör için yapılan servis hizmetimizden bahsedeceğiz.

Özellikle daha önce tamire verilmemiş aeratörler atölyemizdeki işlemlerden sonra ilk günkü performansına fazla masraf olmadan ulaşmaktadır.

Çünkü yetkin olmayan kişilerce yapılan tamir işlerinde parçaların kaybedildiği, uyumlu olmayan parçalar kullanıldığı ve vibrasyon sevisyesi yüksek ve kısa sürede arıza verecek olan bileşenlerle onarımların tamamlandığı gözlemlenmiştir. Bunları da düzeltmek oldukça zor ve masraflı olmaktadır.

NSK Ti-Max a600 Aeratör Tamiri

Örneğimizdeki nsk A600 aeratör daha önce yetkin olmayan bir kişi tarafından tamir edilmiş ve kısa sürede arıza vermiş. Yaptığımız analizde ise türbinin aşırı vibrasyon yapması ve sonucunda hareketli parçaların bu titreşim nedeniyle kısa sürede aşınarak işlevsel hale gelmesidir. Aynı şekilde aynı markanın nsk A700 veya nsk A500 gibi seriler de kendine has özel üretim bir kartuş haznesinde balanslı çalışan, kirlenmeyi önleyen ve çok hassas çalışan, yüksek performans gösteren özel nitelikte aeratörler olmaları nedeniyle aeratör tamiri hizmetindeki profesyonellik çok önemlidir.

nsk a600 türbin pervane rulman parts

Bu sebeple öncelikle 350.000-400.000 gibi devir aralıklarına çalışan aeratörlerin türbinlerinde vibrasyon seviyesi yok denecek kadar az olmalıdır. Onarımda her kullanılacak parçanın vibrasyonu minimum kabul edilen seviyede olmalıdır. Yoksa ne kadar kaliteli parçalar kullanılırsa kullanılsın kısa sürede arıza verecektir. Bu da hem zaman hem de maddi açıdan kayıp olmakla birlikte ekonomik olarak bu yedek parçaların döviz ile yurtdışından ithal edildiği de düşünüldüğünde ülkemiz içinde kayıptır. Günümüzde aeratör fiyatları döviz nedeniyle oldukça artmış durumdayken, ekonomik açıdan tamire yönelim oldukça fazladır.

Müşterimizin aeratörünün frez kavrama milinin vibrasyon seviyesi kabul edilen değerden çok yüksek olduğu için tamir sonrası tekrar arıza vermiş ve haliyle gereksiz masraf çıkarmış. Oysa bir önceki tamiri yapan kişi bunu fark etseydi aeratör arıza vermeyecek ve kullanıcısına da ek masraflar çıkarmayacaktı.

Sonuç olarak vibrasyon nedeniyle arıza veren 1 adet ön rulman ile kavrama milinin değişimi yapılarak, titreşim seviyesinin kabul edilen seviyede olduğu anlaşıldıktan sonra, tüm testleri ve kalibreleri yapılan aeratörler müşterimize teslim edilmiştir.

NSK A600 için Aeratör Yağı

Push button aeratörlerde her ne kadar yapılmaması gerekse de metal kesimi, kron çıkarma gibi işlerde kullanılınca titreşim inanılmaz seviyede artmakta, bir de bunun üzerine sürtünmenin artmasıyla aşırı ısınma ile eğer aeratördeki parçalarda vibrasyon olursa zaten aeratörün ön görülenden daha kısa sürede arıza vermesi kaçınılmaz hale geleceği kuşkusuzdur. Bu sebeple aeratör yağı kullanımının önemi de artmaktadır. Aeratörün her kullanımdan sonra tatbik edilmesi gereken yağlar, aynı zamanda otoklava girmeden de yağlanmalıdır. Sprey formda olanlar kullanım kolaylığı açısından tercih edilmeli ve bilinen markalar dışında asıl üreticisi bilinmeyen veya kalitesinden emin olunamayacak yağlardan uzak durulmalıdır. Son zamanlarda aeratör yağlama cihazı gibi teknolojik aletlerin yaygınlaşması da düzenli temizlik ile bakım açısından nsk marka aeratörlerin daha uzun süreler hizmet vermesi için gereklidir.

NSK Ti-Max A600 Aeratör Kartuşu

nsk a600 kartuş cartridge ti-su03 nl95

Yeni bir aeratör kartuşu maliyetli olabilmektedir. Bu sebeple başarılı tamir ve onarım süreçleri sonrası aeratörler ilk günkü performansında çalışarak uzun yıllar kusursuz hizmet vermeye devam etmektedirler. Bu da yeni bir aeratör almak yerine tamir ile maliyetlerin oldukça düşmesi ve sürdürebilirlik yaratarak ekonomimize de katkı sağladığından öncelikle yeni bir kartuş veya aeratör almadan önce tamiri denenmeli, en son çare yenisini almak düşüncesiyle hareket edilmesi en doğru olanı olacaktır. Dünyadaki en iyi aeratör markaları da bu bilinçle en kaliteli yedek parçalarını üreterek bu şekilde sürdürebilirliğe katkı sağlamaktadırlar. Aeratör servisi olarak atölyemize gelen aeratörlerin tamirinde tüm ihtimaller değerlendirilerek hangisi müşterimizin menfaatine ve uygun maliyetli olacak ise ona göre aksiyon almaktayız.